Stanovy

STANOVY OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ

„ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ"

Čl. I.
Úvodní ustanovení

Občanské sdružení ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ (dále jen sdružení) zakládají jeho členové podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, a je právnickou osobou. Je neziskovou organizací, která nevyvíjí žádnou obchodní činnost za účelem zisku.

Čl. II.
Název sdružení

Název sdružení je: „ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ"

Čl. III.
Sídlo sdružení

Sídlem sdružení je: Pod Lipami 2664/5, 130 00 Praha 3 - Žižkov

Čl. IV.
Členové sdružení  a vznik členství

1. Sdružení zakládají občané Městské části Praha 3, nájemníci obecních bytových domů, které jsou a budou zařazovány na základě rozhodnutí Rady Městské části Praha 3 a schválení Zastupitelstvem Městské části Praha 3 ve smyslu zák. č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů ve znění pozdějších předpisů a pravidel pro prodej bytů vydaných usnesením Zastupitelstva Městské části Praha 3 č.153 ze dne 24.4.2008 do tzv. 4. etapy privatizace bytového fondu a kteří mají o privatizované byty zájem a procesu privatizace se chtějí právoplatně účastnit.
2. Členem sdružení se může stát každý občan Městské části Praha 3 starší 18 let, který na přihlášce (členské listině) vyjádří svým podpisem souhlas s cílem a stanovami sdružení, a s jehož přijetím za člena sdružení vysloví souhlas členská schůze sdružení nebo jednatelé, na které delegovala členská schůze svoji pravomoc k přijímání nových členů.
3. Sdružení je otevřené i všem občanům mimo Městskou část Praha 3 starším 18 let bez rozdílu bydliště. O případném členství těchto občanů ve sdružení bude rozhodováno podle bodu 2. tohoto článku.

Čl. V.
Cíl činnosti

1. Sledovat situaci v oblasti komunální bytové politiky a upozorňovat na všechny druhy bezpráví proti občanům a s tím související trestnou činnost, zejména pokud k nim dochází v organizačních složkách veřejné správy a aktivně bojovat proti těmto jevům všemi zákonnými prostředky.
2. Podporovat spravedlivé řešení požadavků občanů vyplývajících z jejich petičních a jiných aktivit a směřujících k nápravě konkrétních negativních jevů.
3. Zasazovat se o ochranu zájmů členů sdružení. Flagrantním příkladem je tzv. 4. etapa privatizace obecních bytů v Městské části Praha 3.

Čl. VI.
Orgány sdružení

Orgány sdružení jsou:

a) členská schůze sdružení,
b) jednatelé sdružení.

Orgány sdružení jsou voleny ustavující členskou schůzí sdružení, která se bude konat ve lhůtě do 30 dnů ode dne registrace sdružení. Ustavující členská schůze schvaluje stanovy sdružení.

Čl. VII.
Členská schůze členů sdružení

1. Nejvyšším orgánem sdružení je členská schůze členů sdružení (dále jen členská schůze), kterou tvoří všichni členové sdružení.
2. Do výlučné působnosti členské schůze patří rozhodování o cílech sdružení a postupech uskutečňovaných k jeho naplnění a jejich schvalování.
3. Do působnosti členské schůze dále  náleží zejména:

a) schvalování stanov sdružení, jejich změn či doplňků,
b) jmenování, odvolání jednatelů sdružení,
c) schvalování hospodaření sdružení ve smyslu povinností daných daňovými předpisy a předpisy o účetnictví  (daňové přiznání, roční účetní závěrka sdružení),
d)rozhodnutí o přijetí nového člena sdružení,
e)rozhodnutí o vyloučení člena sdružení,
f) rozhodnutí o rozpuštění sdružení nebo o jeho sloučení s jiným sdružením,
g)rozhodování o dalších otázkách sdružení, pokud si členská schůze vyhradí rozhodování o nich nebo svěřují-li je stanovy do působnosti členské schůze.

4. Způsob rozhodování a hlasování:

a) členská schůze je usnášeníschopná, jestliže je přítomna nadpoloviční většina všech členů sdružení anebo po třiceti minutách od svého zahájení za předpokladu, že byla řádně svolána. Takto usnášeníschopná schůze může projednat výhradně původně navržený program.
b) pro přijetí rozhodnutí je vždy zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů sdružení

5. Členskou schůzi svolává:

a) kterýkoliv z jednatelů sdružení vždy podle aktuálních potřeb; minimálně se však členská schůze musí sejít jednou za rok,
b) v případě neodkladnosti řešení situace je jednatel oprávněn svolat členskou schůzi kdykoli v případě výskytu problému, který je nutno řešit,
c)  z důvodu neodkladnosti je oprávněn prostřednictvím jednatele svolat členskou schůzi kterýkoli člen sdružení.

6. Termín, místo konání a program členské schůze je nutno oznámit písemně vyvěšením ve společných prostorách sídla sdružení, a současně prostřednictvím internetu, nebo jiným vhodným způsobem a to nejméně týden předem.
7.                  O konání členské schůze se pořídí písemný zápis, který obsahuje průběh členské schůze, výsledky hlasování a přijatá i nepřijatá rozhodnutí. Zápisy o členských schůzích se uschovávají po celou dobu trvání sdružení.

Čl. VIII.
Jednatelé sdružení

1. Statutárním orgánem sdružení jsou nejméně tři jednatelé, kteří jednají jménem sdružení, a to každý z nich samostatně. Podepisování za sdružení se děje tak, že k názvu sdružení připojí svůj podpis dva jednatelé sdružení.
2. Omezit jednatelské oprávnění lze jen rozhodnutím členské schůze nebo stanovami, toto omezení však není účinné vůči třetím osobám.
3. Jednatel je oprávněn a povinen zejména:

a) plnit úkoly uložené členskou schůzí při naplňování základního cíle sdružení,
b) iniciativně a aktivně jednat se všemi stranami ústně i písemně,
c) o výsledcích své činnosti informovat členskou schůzi. Pokud je nebezpečí z prodlení zejména propadnutí lhůt apod., je povinen o zjištěných nebo dojednaných skutečnostech informovat ihned, resp. učinit opatření k odstranění negativních důsledků postupu,
d) rozhodovat o všech otázkách běžné činnosti sdružení, kromě těch, které jsou těmito stanovami nebo jejím rozhodnutím vyhrazeny členské schůze,
e) zajistit řádné vedení předepsané evidence a účetnictví,
f)  svolávat členskou schůzi sdružení,
g) podávat členské schůzi zprávy o všech záležitostech sdružení,
h)    zajistit vyhotovení a uložení zápisu o konání členské schůze.

4. Počet jednatelů stanoví, volí je a odvolává členská schůze.
5. Prvními jednateli se stávají členové přípravného výboru.

Čl. IX.
Práva a povinnosti členů sdružení

1. Na činnosti sdružení se podílejí všichni jeho členové rovným dílem, nedohodnou-li se nebo nestanoví-li členská schůze  jinak.
2. Členové sdružení jsou povinni se podílet na činnosti sdružení, zejména na naplnění cíle činnosti.
3. Členové sdružení jsou oprávněni podávat návrhy a podílet se na veškerých rozhodnutích souvisejících s řešením záležitostí sdružení, vyžadovat si zápisy z členských schůzí včetně příloh k nahlédnutí.

Čl. X.
Zásady hospodaření

Sdružení je subjektem, které nevyvíjí činnost za účelem zisku. Pokud členská schůze nerozhodne jinak, členské příspěvky nejsou zavedeny.
Předpokládá se, že sdružení bude hospodařit zejména s finančními příspěvky získanými od jednotlivých členů, a to pouze vždy přísně účelově pro platby za služby vyžádané sdružením, správní a jiné poplatky. V úvahu mohou přijít i dary.

Čl. XI.
Zánik členství ve sdružení

Členství ve sdružení zaniká vystoupením člena ze sdružení nebo jeho vyloučením členskou schůzí sdružení.
Člen sdružení může ze sdružení vystoupit. Členství končí ústním oznámením na členské schůzi nebo písemným oznámením některému z jednatelů sdružení, se kterým je seznámena nejbližší členská schůze.
Vyloučit člena ze sdružení může členská schůze  sdružení pouze pokud člen sdružení vyvíjí činnost proti základnímu cíli sdružení.

Čl. XII.
Zánik sdružení

Sdružení zaniká:

a) dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným sdružením,
b) pravomocným rozhodnutím ministerstva vnitra České republiky o jeho rozpuštění.

Čl. XIII.
Závěrečná ustanovení

Práva a povinnosti stanovami výslovně neupravená se řídí příslušnými právními předpisy, zejména zákonem č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů.

Tyto stanovy nabývají účinnosti dnem registrace sdružení.

V Praze dne 17. ledna 2009

(tučně vyznačeny změny stanov ke dni 3.3.2009)

Občanské sdružení je registrované MV ČR dne 21.1.2009 pod č.j. VS/1-1/74 280/09-R, IČO 26571722